Wykład UTW: Po zakarpackich bezdrożach

Zdjęcie gór

8 kwietnia 2024, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł

Zapraszamy na wykład z Katarzyną Węglicką, z którą będziemy wędrować po zakarpackich bezdrożach. Wspaniałe Karpaty z pasmami Gorganów, Czarnohory, Beskidu Skolskiego to dzisiaj tereny niezbyt znane. Pomiędzy górskimi zboczami, w dolinach wiją się i pędzą górskie rzeki: Czeremosz, Prut, Cisa, Latoryca… Karpaty Wschodnie to również historia polskich żołnierzy, narciarzy i wojennych kurierów. To ziemie Hucułów i Bojków z ich barwnym światem, w którym magia, świat duchów przeplata się z rzeczywistością. To wspaniałe krajobrazy, którym warto się przyjrzeć.

O tym świecie i przygodach w nim przeżytych latem 2023 roku opowie Katarzyna Węglicka, autorka książek o Kresach.

Szlakami Zakarpacia
W przyjemną podróż po zakarpackich bezdrożach słuchaczy UTW Zacisze zabrała Katarzyna Węglicka, która od  lat przemierza mało znane ziemie kresowe, w poszukiwaniu pamiątek przeszłości i pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi.
Była to bardzo ciekawa relacja z podróży, opowieść o zachodnim skrawku Ukrainy, który przez wiele stuleci aż do 1918 roku należał do Węgier. Obecnie obszar ściśle otoczony przez Słowację Węgry, Polskę oraz Rumunię, od północy ograniczony jest od reszty kraju potężnym wałem  grzbietu Karpat.
Studenci UTW Zacisze zobaczyli pięknie fotografie z pobytu w stolicy regionu Użhorodzie, mieście o bogatej historii, pięknej architekturze.
Jedna z przekazanych legend dotyczyła jeziora Synewyr, zwanego Morskim Okiem Karpat. To malownicze jezioro powstało z potoku łez córki hrabiego Xin, w miejscu, gdzie jej ukochany, prosty pasterz Wierchowiński Vir, został zabity kamiennym blokiem na rozkaz podłego hrabiego. Według legendy Xin płakała tak gorzko, że zalała nią całą dolinę. Wirtualnie odwiedziliśmy także 14-metrowy  wodospad Szypot.
Podziw słuchaczy wzbudziły opowieści o samotnych, pieszych przeprawach prelegentki, poznawanie miejscowych, którzy okazywali się bardzo gościnni i serdeczni.
Zakarpacie to interesujący region dla historyków sztuki. Małe drewniane cerkwie w stylu gotyckim urzekają pięknem, a Katarzyna Węglicka podzieliła się zdjęciami wnętrza jednej z nich, z sześćdziesięcioelementowym kasetonownym, drewnianym sufitem.
Prelegentka poleciła odwiedzenie Pałacu Schönbornów w Karpatach i sprawdzenie czy ma tyle okien co dni w roku, tyle drzwi ile miesięcy w roku? Bogato zdobiony zamek z płaskorzeźbami i  witrażami przedstawiającym heraldykę klanu hrabiego Schönborn żyje według kurantów zegara z wieży.
Podczas opowieści o obwodzie zakarpackim nie zabrakło akcentów kulinarnych. To kraina wspaniałego wina, pysznych serów owczych, banuszu, marynowanych jabłek. 
Dziękujemy  za wirtualną podróż po zakarpackich bezdrożach. 
W pamięci słuchaczy pozostaną legendy, opowieści z wędrówek po wioskach i miastach,  piękne zdjęcia przyrody, gospodarstw, pół winorośli.